Bildes, iespaidi, ikdiena. Images, impressions et quotidien

vendredi 12 novembre 2010

the granny squareKā vienu no savas bērnības un pusaudžu gadu interjera lietām atceros līdzīgu tamborētu spilvenu. Nezinu ne kad, ne kā tas mūsu mājās uzradās, bet noteikti tas bija dāvināts vai saņemts mantojumā no kādiem vecāka gadugājuma radiem. Viņš tur bija, tik organiski iekļāvies padomju un vēlak postpadomju interjerā, un vienīgais veids, kā es uz to raudzījos, bija utilitārs (un visbiežāk tas bija mīkstināt taburetes cieto virsmu :).

Jau stipri vēlāk (un patiesībā nesen) es par viņu atcerējos, jo šāda retro stila lieta labi iederētos manā IKEA dzīvoklī. Pie tam tas piepildītu manu vēlmi redzēt sev apkārt lietas no pagātnes (nostaļģija var izpausties dažādos veidos). Un turklāt man naivi likās, ka tas ir kaut kas tikai mūsu pusē agrāk izplatīts un raksturīgs.

Un tad tikai sākās. Šo rakstu pamanīju visnegaidītākajās vietās.

Piemēram, BBC seriālā par Henninga Mankela varoni Valanderu zviedru lauku mājas interjerā (2. sezonā. Starp citu, iesaku šo seriālu, īpaši galvenā varoņa atveidotāja Kenneth Brannagh dēļ. Šis britu radītais, manuprāt, ir labāks par zviedru uzņemto).

Vai arī uz viena no maniem mīļākajiem režisoriem - Nanni Moretti - filmas Sogni d'oro afišas (šo filmu vēl redzejusi neesmu, taču silti iesaku Aprile, Caro Diario, Bianca, La stanza del Figlio)


Un vēl citur. Izrādījās, ka tādi raksti ir bijuši manu dažādu tautību draugu vecvecāku mājās. Kā tas nākas, ka šie raksti bija tik izplatīti, par spīti tam, ka attālumi bija nepārvaramāki, dzīve daudz lokālāka un mūsdienīgie sakaru līdzekļi pat sapņos nerādījās....Kad tas sākās, kā viņi ceļoja, no kurienes nāca un kur radās?

Protams, tikpat naivi kā domāt, ka tādi bija tikai pie mums, bija domāt, ka es esmu pirmā, kuru šis jautājums nomoka...Lūk te viens piemērs no tīmekļa: http://page63.blogspot.com/2010/04/history-of-granny-square.html

Turklāt izradās, ka daudzi, jo daudzi ir apsēsti ar šo rakstu, ir pat veselas šim rakstam veltītas kopienas (piemēram, http://grannymania.canalblog.com )

Bet laikam būtu jāsāk ar to, ka jāuzzin, kā (vai) šo rakstu sauc latviski? Ir kādas idejas?

1 commentaire: